El Yapımı

Çocukların zeka gelişimlerinin desteklenmesinde oyuncaklarının payı büyüktür. Yaratıcı ve el becerisine sahip anneler çocuklarının gelişimleri için kendi el emekleri ile çok farklı çalışmalar ortaya çıkarıyor. Çocukları için her şeyin en iyisini isteyen annelere örnek olması açısından bugün el yapımı oyuncakları işledik. Yaptığımız araştırmalar sonucunda elde ettiğimiz bilgileri ve çocuklar için el yapımı oyuncak örnekleri resimlerini şimdi sizlerle paylaşıyoruz…
 
Çocuklar için el yapımı oyuncak yaparken ilk olarak nasıl bir oyuncak istediğiniz konusunda fikrinizi belirginleştirin. Örneğin; çocuğunuzun zeka gelişimi için aktivite kitapları ya da yap-boz tarzı oyuncaklar, hayal güçlerinin gelişimi içinse bebek, araba gibi istediği şekillerde oynayabileceği ve seslendirebileceği oyuncak çeşitleri tercih edilebilir. Bunların seçimi sırasında çocuğunuzun yaşı ve oyun tarzını da mutlaka göz önünde bulundurun. Yaşından daha büyük bir oyuncak çocuğun gelişiminden çok gerilemesine neden olabilir ve onun oyundan sıkılıp kendini mutsuz etmesini sağlar. Bu nedenle çocuğun yaşı ya da yaşına girmediyse ayına göre oyun ve oyuncaklar araştırılıp o şekilde yeni bir oyuncak yapımına karar verilmeli. Örnek olarak daha yaşına girmemiş olan bir bebek minik mantar ya da top şeklinde yapılan bir oyuncak ile severek oynar, bunu yaparken parmak kasları gelişir. Ancak aynı oyuncak ile 2 yaşındaki bir bebek belli bir süre oynayıp kendisine bir şey katmadığı için kısa sürede sıkılıp bir kenarı atabilir.
Benzer Yazılar
Oyuncak Seçiminde Dikkat Edin!

1- Seçeceğin oyuncağın bebeğinin yaşına uygunluğu önemli 2- Güvenli bir oyuncak olup olmadığını tespit etmelisin 3- Eğitici oyuncakları tercih etmelisin 4- Bebeğinin duyularına hitap etmeli 5- Seçeceğin oyuncakların çok yönlü olmasına özen göster 6- Oyuncakların basit bir yapısı olmalı 7- Sonuç olarak, doğru bebek oyuncağı seçmek için cevaplaman gereken bazı sorular var!    

Devamı
0-6 Yaş Oyuncak

Bu süreçte bebeğin el-göz koordinasyonu çok daha gelişmiştir ve artık yavaş yavaş neden-sonuç ilişkisi kurabilecek seviyeye gelmiştir. Bunu göz önünde bulundurarak oyuncak seçimi yapmalısın. Ahşap oyuncaklar bu süreçte bebeğin için hem eğitici hem de sağlıklı alternatifler sunar. Eğitici oyuncaklar kategorisine giren, üst üste dizilen veya geçirmeli ahşap bloklar bu yaş aralığındaki bebekler için alternatif olabilir.

Devamı
1-2 Yaş Oyuncak

Bebeğin bu süreçte ilk adımlarını atmak için ilk girişimlerinde bulunarak artık iki ayağının üzerinde durabilecek ve daha hareketli bir yapıya sahip olacak. Bu süreç onun için artık keşfetme zamanı! Son dönemin popüler oyuncaklarından olan oyuncak mutfak seti gibi ürünlerle hayatın içine girmesini sağlayabilir, oyuncak gitar ve oyuncak piyano gibi ürünlerle sanatsal yönünü ortaya çıkarabilirsin.

Devamı
Kategoriler
Galeriler
Bize Ulaşın